Hiperkalcemiju (visoku razinu kalcija u krvi) ima otprilike 30% oboljelih od mijeloma u vrijeme aktivne bolesti, odnosno u njezinu početku ili relapsu. Uzrok hiperkalcemije je povećana razgradnja kostiju. Hiperkalcemija je hitno stanje u kojem je iznos kalcija u krvi viši od 3,2mmol/l. Mora se što prije prepoznati i liječiti kako bi se izbjeglo oštećenje bubrega.
Simptomi hiperkalcemije su:
- umor,
- slabost,
- povećano izlučivanje urina,
- žeđ,
- manjak tekućine (dehidracija),
- zatvor stolice,
- gubitak apetita,
- mučnina,
- povraćanje,
- mišićna slabost,
- smetenost,
- konfuzija,
- poremećaj srčanog ritma.
Brzo prepoznavanje i terapija hiperkalcemije znatno će umanjiti oštećenje bubrega.
Potporne mjere pri hiperkalcemiji:
- hidracija,
- intravenozna primjena fiziološke otopine,
- stalni nadzor ravnoteže tekućina i funkcije bubrega,
- intravenozna terapija lijekovima za izmokravanje (npr. furosemid) poboljšava izbacivanje kalcija iz bubrega, a može biti propisana radi održavanja ravnoteže tekućine,
- terapija intravenoznim kortikosteroidima,
- primjena bisfosfonata,
- primjena kalcitonina.
Korištenjem bisfosfonata može se usporiti razgradnja kostiju i time se smanjuje i razina kalcija u krvi. Biofosfonati se iz tijela izlučuju putem bubrega. Ukoliko je bubreg oštećen liječnik će pratiti funkciju bubrega, smanjiti dozu bisfosfonata ili je čak privremeno ukinuti.
*Prilagođen tekst o povišenom kalciju, odnosno hiperkalcemiji, nastao je korištenjem informativnog vodiča Bubrezi i multipli mijemom (u izdanju Myeloma UK), te priručnika Multipli mijelom, poglavlje Hiperkalcemija (autorice Ljiljane Pomper).