Preporuke u vezi COVID19 infekcije

Prof. dr. sc. Toni Valković i prim. dr. sc. Sandra Bašić-Kinda su 18. veljače 2024. godine za pacijente oboljele od multiplog mijeloma pripremili Preporuke u vezi COVID-19 infekcije. Naglašavaju kako je virus COVID19 i dalje među nama, te je potrebno poduzimati prikladne mjere kako bi se minimizirao rizik od oboljenja. Napominju da se u slučaju pozitivnog COVID-19 testa potrebno javiti hematologu ili Infektološkoj službi, kako bi se procijenilo stanje i odlučilo za modalitet liječenja, najčešće s lijekom Paxlovid ili Remdesivir. Navedene preporuke pročitajte u nastavku.

U slučaju pojave povišene tjelesne temperature, općih simptoma upale (zimica, tresavica, opća slabost, glavobolja, bolovi u kostima i mišićima, gubitak teka), simptoma infekcije dišnih puteva (začepljen nos, sekrecija iz nosa, grlobolja, kašalj, iskašljavanje, otežano disanje i nedostatak zraka ) ili pak proljeva potrebno se odmah molekulski testirati PCR testom (BAT više nije pouzdan obzirom na cirkuliranje novih sojeva bolesti), izolirati se i nositi FFP2 zaštitnu masku ako ste u kontaktu s drugim osobama. U slučaju da bilo tko iz vaše neposredne okoline i obitelji tj. vaši kontakti imaju takve simptome treba se odmah od njih izolirati, a ako to nije nikako moguće trebaju obje strane nositi FFP2 masku.

U slučaju pozitivnog PCR testa (ili BAT-a) potrebo se odmah javiti svom hematologu ili Infektološkoj službi (ovisno od centra do centra) kako bi se procijenilo vaše stanje i odlučilo za modalitet liječenja, najčešće s jednim od slijedećih lijekova:

  • Paxlovid (kombinacija nirmatrelvira i ritonavira) je indiciran u imunokompromitiranih osoba neovisno o cijepnom statusu kada je izražena blaga ili umjerena težina bolesti. Početak terapije treba biti što je prije moguće, najkasnije unutar pet dana od prvih simptoma bolesti. Liječenje ovim lijekom nikako ne smijete započeti sami već to mora indicirati vaš hematolog ili infektolog (eventualno neki drugi nadležni specijalist) koji će vam objasniti kako se lijek daje i u kojoj dozi te vas opskrbiti s lijekom. Tom prilikom liječnik mora procijeniti vaše opće stanje, da li je narušena funkcija vaših vitalnih organa te da li uzimate neki od lijekova koji mogu doći u neželjenu interakciju s Paxlovidom što može biti opasno. Paxlovid su tablete koje se mogu uzimati ambulantno tj. kod kuće.
  • Remdesivir je lijek koji je indiciran u imunokompromitiranih pacijenata neovisno o cijepnom statusu, primjenjuje se intravenski u bolničkim uvjetima ili putem Dnevnih bolnica tijekom pet do deset dana, obično kod blage slike bolesti kada iz nekog razloga nije indicirano liječenje Paxlovidom ili kod umjerene težine bolest uz upalu pluća. Lijek prepisuje liječnik specijalista koji liječi pacijenta (hematolog, infektolog ili drugi nadležni specijalist) uzimajući u obzir vaše opće stanje, da li je narušena funkcija vaših vitalnih organa i moguće neželjene interakcije s drugim lijekovima.
    u teškim slučajevima bolesti u hospitaliziranih bolesnika dolazi u obzir i primjena nekih drugih diferentnih lijekova i intravenskih imunoglobulina u slučaju teške hipogamaglobulinemije.

Važno je naglasiti da je COVID19 infekcija i dalje među nama te u periodima kada je broj oboljelih u porastu ili na vrhuncu i dalje se preporuča nošenje FFP2 maski prilikom dolaska u bolnicu i odlaska na javna zatvorena mjesta, držanje općih epidemioloških mjera (distanca, pranje ruku) te cijepljenja naših bolesnika i njihovih kontakata prema važećim preporukama.

Na kraju, bolesnike treba upozoriti da usprkos cijepljenju, dio njih zbog imunokompromitiranosti neće uspjeti razviti protutijela do zaštitne razine te da mogu oboljeti od COVID19 i nakon cijepljenja. Zbog toga je od najveće važnosti da se i dalje pridržavaju svih uobičajenih protuepidemijskih mjera te da se članovi njihovih najužih obitelji također cijepe protiv COVID19 bolesti.

Korisni materijali:

Dodatne korisne izjave, smjernice i preporuke

4. srpnja 2022.god. predstavnici hrvatskih udruga bolesnika (uključujući MijelomCRO) i predstavnici struke, usuglasili su se oko specifičnog utjecaja pandemije COVID-19 na imunokompromitirane osobe, te su svoje zaključke predstavili javnosti kroz Zajedničku izjavu o utjecaju pandemije COVID – 19 na imunokompromitirane osobe i preporuke. Iako je pandemija službeno završila, smatramo da se ne smije zanemariti činjenice predstavljene u ovom dokumentu čiji je cilj podići svijest javnost i vladajućih institucija da COVID -19 predstavlja mnogo veću opasnost za imunokompromitirane osobe nego za većinsku populaciju. Upravo zbog toga smatramo da je ovaj dokument i danas aktualan, jer iako je pandemija službeno završila, za oboljele s niskim imunitetom opasnost od posljedica koje infekcija COVID -19 virusom može donijeti, itekako postoji i dalje. Uz to ovaj dokument podsjeća na uvijek prisutnu mogućnost pojave novih virusa, te na društvenu odgovornost da se solidarnim i obzirnim ponašanjem zaštiti one najosjetljivije.

Kao odgovor na globalnu korona pandemiju, Hrvatsko hematološko društvo i Hrvatska kooperativna grupa za hematološke bolesti (KROHEM) izdali su preporuke o cijepljenju protiv virusa COVID-19 za oboljele od hematoloških bolesti. Preporuke o cijepljenju temelje se na globalno objavljenim smjernicama, mišljenjima eksperata i trenutne kliničke prakse, i odnose se na sve grupe oboljelih, one koji su upravo obavili transplanataciju, koji se aktivno liječe i kod kojih je bolest u mirovanju. Preporuke pročitajte OVDJE.

Kako bi pomogli u donošenju odluke o cijepljenju protiv koronavirusa, 5. veljače 2021. Međunarodno mijelomsko udruženje (IMS) izdalo je preporuke o cijepljenju za oboljele od mijeloma i srodnih bolesti. Savjetuju da se preporuke slijede sukladno liječničkoj praksi te stanju i potrebama pacijenta, kao i lokalnim uvjetima i vladinim uputama. Ukoliko primate terapiju, vaš liječnik treba predložiti optimalni trenutak za cijepljenje. Dokument na engleskom jeziku možete pročitati OVDJE.

Informativni videozapisi

Smjernice i video zapisi u nastavku imaju svrhu pružiti informaciju i pomoći u nedoumicama oko liječenja, praćenja i svakodnevne brige o sebi. Pogledajte nekoliko kratkih, informativnih video-isječaka o životu s mijelomom u doba pandemije koje donosi prim. dr. sc. Sandra Bašić Kinda, hematologinja KBC-a Zagreb, voditeljica Radne skupine za multipli mijelom KroHema i članica Hrvatskog hematološkog društva. Pretplatite se na naš YouTube kanal kako biste dobili obavijest svaki put kad objavimo novi video.

ESMO smjernice za liječenje multiplog mijeloma u uvjetima COVID-19
Smjernice za liječenje multiplog mijeloma u uvjetima COVID-19 donijelo je i Europsko društvo za medicinsku onkologiju (ESMO) koje okuplja više od 25 tisuća onkoloških profesionalaca iz preko 160 zemalja. U svojim smjernicama ESMO daje preporuke za svaki od stadija bolesti, od novodijagnosticiranih, onih kod kojih se bolest vratila, onih koji su kandidati za transplantaciju do starijih koji to nisu. Više možete pročitati na ovoj poveznici: Multipli mijelom – prioriteti u doba COVID-19 – ESMO smjernice (na engleskom).