Gotovo svakoga dana jedna osoba u RH dobije dijagnozu multiplog mijeloma – ranijim prepoznavanjem oboljelima se osigurava duži i kvalitetniji život
S ovom teškom i neizlječivom bolesti, koja je uz leukemiju i limfom najčešći oblik raka krvi, u Hrvatskoj se bori preko 1300 osoba uglavnom starije životne dobi, no najmlađoj osobi u RH multipli mijelom dijagnosticiran je sa samo 24 godine.
Budući da dijagnozu multiplog mijeloma godišnje dobije 330 osoba, mnogi liječnici obiteljske medicine nikada se nisu susreli ili se vrlo rijetko susretnu s dijagnozom mijeloma. Gotovo svakodnevne simptome koji prate ovu opaku bolest običnih simptoma, poput bolova u leđima, infekcije ili anemije katkad je teško odmah prepoznati i povezati u jednu dijagnozu.
Tim je povodom udruga MijelomCRO, u suradnji s hematolozima i liječnicima obiteljske medicine, izradila RAKK – Putokaz za ranu dijagnozu multiplog mijeloma, smjernice koje služe kao pomoć u postavljanju rane dijagnoze multiplog mijeloma, kako bi pacijente po potrebi usmjerili na dodatne pretrage ili posjet hematologu.
Zbog nespecifičnosti simptoma, multipli mijelom ima jedan od najdužih perioda od pojave prvih simptoma do dijagnosticiranja, a svaki oboljeli susreće se s drugačijom kombinacijom simptoma. Važnu ulogu u ranom prepoznavanju bolesti imaju upravo liječnici obiteljske medicine, kojima se pacijenti najčešće obrate za pomoć pri pojavi prvih simptoma.
Multipli mijelom često se ne prepoznaje u ranoj fazi jer njegovi uobičajeni simptomi podsjećaju na mnoge druge bolesti. Oštećenja bubrega, anemija, povišen kalcij koji uzrokuje zbunjenost, mučnine i povraćanje te bolovi u kostima i frakture najčešći su simptomi multiplog mijeloma, a pacijentima koji se žale na njih treba postaviti sumnju na multipli mijelom i usmjeriti ih u hematološke dnevne bolnice na daljnju dijagnostiku, izjavio je dr. Goran Rinčić, hematolog Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu.
Iako nije izlječiv, zahvaljujući novim terapijskim mogućnostima multipli mijelom danas se sve uspješnije liječi, a svjetsko iskustvo pokazuje da su ishodi liječenja čak 50 posto uspješniji ako se dijagnoza postavi na vrijeme.
Rano otkrivanje bolesti, liječenje u centrima izvrsnosti sa specijalistima i što veći broj raspoloživih tretmana i lijekova, osnove su za dobru prognozu, a uz adekvatnu skrb i terapiju pacijenti mogu dugo i kvalitetno živjeti. U Hrvatskoj je ostvaren značajan pomak u liječenju, no zbog prirode ovog raka krvi nove terapijske opcije su neophodne u trenutku kada mijelom prestane reagirati na dostupne terapije. U razvijenim zemljama, dostupnost kliničkim istraživanjima pruža dodatne mogućnosti korištenja najnovijih terapija koje mogu uspješno zaustaviti bolest i produljiti život. U tom segmentu zaostajemo za razvijenim zemljama pa nam je cilj to što prije promijeniti, ističe Mira Armour, direktorica udruge MijelomCRO.
Puno smo postigli što se tiče novih terapija, a ono čemu sada težimo jest poboljšati dostupnost najbolje moguće terapije u prvoj liniji liječenja, budući da takav pristup daje i najdužu remisiju bolesti. Znamo važnosti rane dijagnoze i uz dobre terapije možemo postići bolje ishode liječenja, nadodaje prim. dr. Sandra Bašić Kinda, hematologinja na Klinici za internu medicinu, Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb i voditeljica radne grupe za multipli mijelom KroHema.
Posljednjeg četvrtka u ožujku svake se godine obilježava Međunarodni dan multiplog mijeloma, a ovogodišnji fokus je na važnosti ranog prepoznavanja i rane dijagnoze multiplog mijeloma te ulozi svakog od dionika u procesu liječenja – od dijagnostičkog procesa, do podrške obitelji i poslodavca. Upravo s ciljem dizanja svijesti o važnosti rane dijagnoze, obilježavanju se pridružio i veći broj gradova u Hrvatskoj osvjetljivanjem javnih površina u bojama koje simboliziraju multipli mijelom.
Kampanja je dobila svoj prostor na medijskim portalima, na portalima specijaliziranim za zdravlje, radijskim emisijama, te na društvenim mrežama. Detaljniju listu objava donosimo u nastavku:
Zahvaljujemo svima koji su podržali projekt, posebno sponzorima Takeda, Janssen, MEP, te obitelji Ivane Mikulinjak i njenim kolegama iz Plive.