Što je multipli mijelom? Kako rano otkriti ovu bolest? Kako se liječi? Kako udruga MijelomCRO pomaže oboljelima? Odgovore na ova i druga pitanja dobili smo na edukativnim susretima u Samoboru i Dugom Selu. Iako su ovo bili prvi susreti takve vrste u Zagrebačkoj županiji, po reakcijama sudionika možemo zaključiti da su bili uspješni.
U programu susreta sudjelovale su liječnice obiteljske medicine te predstavnici naše udruge. Posebno nas je razveselilo što su s nama bili oboljeli od multiplog mijeloma i članovi njihovih obitelji.
Dr. Balint: Multipli mijelom nastojimo pretvoriti u kroničnu bolest
Prvi susret održan je 3. prosinca 2024. u dvorani Pop Art kina u Samoboru. Susret je otvorila direktorica udruge Mira Armour, te je srdačno pozdravila sve prisutne. Nakon toga prikazana je kratka najava dokumentarnog filma MOJ MIJELOM: SPREMNI ZA NOVE KORAKE. U filmu su prikazane priče dvoje oboljelih od multiplog mijeloma iz Hrvatske. Završna poruka filma: “Moramo se dogovoriti; ti (multipli mijelom) možeš ostati, ali pusti me živjeti”, bila je izvrstan uvod u razgovor o životu s multiplim mijelomom.
Prim. dr. sc. Ines Balint, specijalistica obiteljske medicine, predstavila je tri slučaja pacijenata s multiplim mijelomom, te ponovno naglasila važnost rane dijagnoze i projekta “RAKK – rana dijagnoza, bolja prognoza”, koji je pokrenut na inicijativu udruge MijelomCRO. U nastavku susreta, članica Upravnog odbora udruge i supruga oboljelog, Jelena Pravica, predstavila je rad udruge, objasnila kako je udruga osnovana, njene glavne aktivnosti te na koje sve načine pomaže oboljelima i članovima njihovih obitelji.
Prije završne riječi Mire Armour, prisutnima se obratila prim. dr. sc. Sandra Bašić Kinda, voditeljica Odjela za zloćudne tumore krvotvornih sustava KBC-a Zagreb. “Multipli mijelom je maligna bolest i to je uvijek šok. Šok je za liječnika kad to mora reći bolesniku. Morate reći čovjeku u tridesetima, koji ima djecu, kredit, posao, da ima malignu bolest od koje će možda i umrijeti. To je šok za pacijenta. To nije lako nijednom normalnom liječniku, a većina nas je srećom normalna. Ali, uvijek ima jedno – ali. Multipli mijelom je bolest koja se u današnje vrijeme dobro liječi i kako je rekla dr. Balint, nastojimo je pretvoriti u jednu kroničnu bolest”, naglasila je dr. Bašić Kinda.
Pročitajte i osvrt novinarke Ivane Lesički Rimac objavljen na Portalu Zdravlje: Prim. Bašić Kinda: Multipli mijelom nastojimo pretvoriti u kroničnu bolest
Dr. Šobar: Pravovremena dijagnoza i multidisciplinarni pristup značajno utječu na kvalitetu života oboljelih
Još jedan uspješan susret održan je 9. prosinca 2024. u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo. Lovorka Vlašić Široki, članica Upravnog odbora udruge i supruga oboljelog, otvorila je susret srdačnom dobrodošlicom, te istaknula važnost povezivanja pacijenata, zdravstvenih djelatnika i zajednice u borbi protiv ove rijetke bolesti krvi.
Zatim je dr. Magdalena Šobar, specijalistica obiteljske medicine, članica Izvršnog odbora KoHOM-a i predsjednica podružnice HLK Zagrebačke županije, održala izuzetno zanimljivo predavanje pod nazivom “RAKK – putokaz za ranu dijagnozu multiplog mijeloma”. Dr. Šobar naglasila je kako pravovremena dijagnoza i multidisciplinarni pristup značajno utječu na kvalitetu života oboljelih.
U nastavku susreta, stručni suradnik udruge MijelomCRO, Luka Maštrović, predstavio je aktivnosti udruge. Posebno važan dio događaja bila su svjedočanstva oboljelih, koji su podijelili svoja iskustva s bolešću i liječenjem. Događaj je završio otvorenim dijalogom među sudionicima, koji su imali priliku postaviti pitanja, iznijeti svoja razmišljanja i preuzeti korisne informativne materijale.
Organizaciju susreta u Samoboru i Dugom Selu provela je udruga MijelomCRO u suradnji s Koordinacijom hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) u sklopu projekta “Opaka bolest običnih simptoma – niste sami, zajedno je lakše!”, uz podršku Zagrebačke županije, Pučkog otvorenog učilišta Samobor, Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo i Bristol Myers Squibb (BMS).
Posebna zahvala ide našim cijenjenim liječnicama koje su se aktivno uključile u ove susrete: prim. Ines Balint, dr.med. i Magdalena Šobar, dr.med., te hematologinji prim.dr. Sandri Bašić Kinda, dr.med, voditeljici Radne skupine za multipli mijelom. Uz nas je bila i Morana Belović, dr. med , nekada kao volonterka – studentica medicine i voditeljica pjevačkog zbora “Lege artis”, a danas kao mlada liječnica obiteljske medicine.
Hvala svima na podršci.
Vidimo se na idućem susretu, jer zajedno je uvijek lakše!